Pravidelní čtenáři

pondělí 21. března 2011

Freebie collab Here I am

Miminka. Křehká stvoření, přinášející ten nejkrásnější pocit na světě. Ti zmuchlaní uzlíčci, díky kterým se stáváme rodiči, díky kterým máme srdíčka plná něžnosti a lásky. Snažíme se jim poskytnout bezpečnou náruč, ruce, co pohladí a setřou slzy. Snažíme se ze všech sil vytvořit jim ten nejlepší domov, krásné vzpomínky, šťastné dětství. K vytvoření našeho nového collabu Here I am jsme se nechaly inspirovat právě miminky, protože i mezi babinetkami jich několik nových přibylo a ještě přibude.

Při této příležitosti chceme opět připomenout, že některá miminka mají těžší start do života, to když se narodí předčasně, nebo nemocná. Takovým miminkům a jejich rodičům se snaží pomáhat projekt BabyKlokánci. Zde jsou jejich oficiální stránky www.babyklokanci.blogspot.com. Podívejte se na příběhy malých bojovníčků a zkuste i vy pomoci. Zde je č.ú. 378 935 4052/5500. Děkujeme.

A již se dostáváme k našemu dárku...

Babinetí vlak právě vyjíždí. Má celkem 14 zastávek. U každé Babinetky, která ke collabu přispěla, najdete link ke stažení její části a odkaz na další blog. Připravte se, začínáme!

Babies. Gentle beings bringing the most wonderful feeling in the world. Those little crumpled knots thanks to whose we become parents, thanks to those we have our hearts full of joy and love. We arm them to feel safe and secure, we cuddle them and wipe away their tears. We try our most to give them the best home, beautiful recollections, simply happy childhood.

In order to create our new collab Here I am, we got inspired just by newborns also because among Babinet girls there are new ones and there will still be more.

On this occasion, we would like to remind you that some of our newborns do not have it easy at the very same beginning, namely our prematurely born babies or not the healthy ones. The project called Baby Kangaroos helps exactly these babies and their parents. Here we provide its official web page
http://www.babyklokanci.blogspot.com/. Feel free to read the stories of little fighters and please help by donating to the following bank account 378 935 4052/5500.

Thank you from the core of our hearts!

And here is our small gift…

Our blogtrain is departing. There are 14 stops ahead of us. By each of Babinet girl contributing to our collab, you will find a link to download specific piece and a link to a following blog. Get ready, we are starting
First station is
http://babinetky.blogspot.com/


1 komentář:

  1. Just a quick note to let you know that a link to this post will be placed on CraftCrave in the DigiFree category today [22 Mar 01:00am GMT]. Thanks, Maria

    OdpovědětVymazat

MY GUESTBOOK